Bina Hasar Tespiti Uygulaması

֍ Bina Hasar Tespiti

֍ Deprem Testi

֍ Bina Röntgen Çekimi

֍ Bina Kolonlarının ve Kirişlerinin Donatı Tarama Tespiti

֍ Karot Alımı ve Beton Dayanıklılık Testi

֍ Bina Zemin Etüdü ve Uygulamaları

֍ Bina Deprem Risk Analizi

֍ Bina Performans Raporu

֍ Schmiht Çekici ile Kolonları Kırmadan Beton Mukavemeti Testi

gibi teknik ölçümler ve dayanıklılık testleri ile gerçekleştirilmektedir.

Bina Hasar Tespiti Nedir ?

Deprem sonrası binaların güvenli olup olmadığını tespit etmek maksatı ile yapılan teknik çalışmaların tümüne bina hasar tespiti çalışmaları denmektedir. Gerek 2000 yılından önce gerek 2000 yılından sonra yapılan binaların bu testleri ve çalışmaları yaptırması hayati önem taşımaktadır.

Neden Deprem Testi Yaptırmalıyız ?

Binaların depreme olan dayanıklılığı kullanılan malzeme kalitesi ve proje uygunluğu gibi temel faktörlere bağlı olsa da , binanın yaşı , eskime payı, çevre ve kullanım kaynaklı etkenler yada maruz kalabileceği küçüklü büyüklü depremlerin etkisi ile yıldan yıla değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden sevdiklerimizi korumak için deprem testlerini yaptırmalıyız.

Deprem Hasar Tespiti Nasıl Yapılır ?

Deprem olduktan sonra binamızda ortaya çıkabilecek gözle görülmeyen hasar ya da hasarlar olabilir. “Gözle görülür bir şey yok ” mantığı çok doğru bir yaklaşım değildir. Binaların kaplamaları, sıvaları, kolon ve kirişleri veya zemininde gözle görülemeyen hasarlar meydana gelebilir.

Bina Risk Raporu Nedir?

Bina zemin etüdü , karot alımı, bina röntgen çekimi, sismik cihazlar yardımı ile donatı tarama testi, beton mukavemet testleri , kolon ve kirişlerin röntgen çekimi  gibi tüm teknik test ve ölçümleri yapıp Deprem risk raporu ve bina performans raporlarını hazırlamakta ve size anlaşılır bir rapor olarak sunmaktadır.

Bina Deprem Testi Ne zaman Yapılmalıdır?

Sevdiklerimizi ve birikimlerimiz korumanın ve güvence altına almanın en kolay ve önemli yolu binalarımızın teknik kontrollerini gerçekleştirmektir. Bu şekilde ileride oluşabilecek kayıplarımızın önüne geçmiş oluruz. Deprem testi ya da bina hasar tespit çalışmalarını , deprem olmadan yaptırmak en akıllı seçim olacaktır.

Testler Kimler Tarafından Yapılmaktadır ?

Deprem testleri ve bina hasar tespit çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayladığı kurum ve firmalar tarafından yapılmaktadır. Yapılan bina hasar tespiti bilgileri ve bina risk analiz raporu gibi bilgiler , işlem için başvuran kişilere  dosya halinde teslim edilmektedir. Ayrıca Çevre ve şehircilik bakanlığının sitesi üzerinden bu bilgilere ulaşılabilirsiniz. Sisteme giriş için e-devlet giriş şifreniz olmalıdır.

Bina Hasar Tespit Ücreti Ne kadar?

2020 senesinin son aylarında meydana gelen İzmir deprem afetinin ardından bina hasar tespit ücreti ve fiyatları işlemleri yapacak firmadan firmaya yada kullandıkları teknolojik ekipmanların çeşitliliğine göre geniş bir aralıkta bulunmaktadır.

Bina Hasar Tespiti Nasıl Yapılır ?

Bina hasar tespiti ve deprem testi uygulamaları nasıl yapılıyor ? sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Deprem testi yada hasar tespit uygulamalarının bazı aşamalarını videomuzdan izleyebilirsiniz.

Testler ve uygulamalar binanın hasar durumuna ve oluşan hasarların niteliğine göre farklılık gösterebilir fakat temelde bina dayanıklılık testi için gerekli olan tüm test ve ölçümler deneyimli mühendis ve teknik ekibimiz tarafından yapılmaktadır.

Copyright © 2020 - yasamkorumasistemleri.com
Yaşam Koruma Sistemleri