Bina Röntgen Çekimi

Bina hasar tespiti çalışmalarında hızlı ve etkili bir yöntem olan bina röntgen çekimi yapan firmalar kullandığı teknik ekipman ve uzman ekibi ve mühendisleri ile binalarınızın röntgen çekimi işlemleri ve raporları kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Duvar, kolon ve kirişlerde oluşmuş fakat gözle görülemeyen hasarların tespitinde bir yeni nesil bir yöntem olan bu teknik çok kısa süre içerisinde kırım yapmadan hasarların tespiti konusunda çığır açmış bir yöntemdir.

Hasarlı binaların tespitinin hızla ve güvenle yapılamasını sağlayan bu teknik ile ekibimiz binanızın kolon, kiriş ve duvarların adeta röntgenini çekerek derem riskli bir binada oturup oturmadığınızı tespit etmemize yardımcı olmaktadır. Afet risk raporu hazırlarken bu sistemden de faydalanmakta ve size en bilimsel verileri sadece rakamsal olarak değil ayrıca görsel olarak da sunmaktadır.

Bina Röntgeni Nedir?

Bu yöntem 25 yıldan fazla ABD’de kullanılan bir yöntemdir. Türkiye’de Kütahya bölgesinde ilk olarak kullanıldı. Bu sistemin tam anlamı hızlı görsel yorumlama yöntemidir. Bu sistem ile binaların depreme karşı dayanıklı olup olmadığının ölçümü yapılıyor. Bu ölçüm işlemi 15-20 dakika gibi kısa bir sürede yapılabilmektedir.

Bina Röntgeni Nasıl Çekilir?

Bina röntgeni diğer adıyla ‘hızlı görsel yorumlama yöntemi’ 3 aşamadan oluşuyor. Bunlar gözlemleme, veri toplama ve karar alma aşamalarıdır. Binanın yapım yılı, zemin sınıfı, kat yüksekliği, türü, yatay ya da düşey yöndeki düzensizliklerine ilişkin birtakım verileri topluyor ve bunları raporluyor.

Sistemin Avantajları Nedir?

Bina röntgen çekiminin avantajlarının başında zaman gelmektedir. Hasar tespitin hızla yapılması gereken durumlarda en çok başvurulan yöntemdir. Örneğin 2020 yılında İzmir’de meydana gelen depremin hemen ardından bakanlık, belediye ve özel firmalar çok kısa süre içerisinde binlerce binanın röntgenini çekerek riskli binaları tespit etmiş ve binlerce kişinin güvende olmasına vesile olmuştur. Yüzeylere zarar vermeden çalışması, bir kişi tarafından yapılabilmesi ve uygun maliyeti ile birçok avantaja sahiptir

Yapısal Bir Zarar Vermeden Etkili Tespit

Bina röntgen çekimi binaya zarar verir mi? sorusu en çok karşılaştığımız sorulandan biridir. Geleneksel tarama ve test yöntemlerinin aksine bina röntgen çekimi cihazı binanıza hiçbir yapısal zarar vermeden çalışmaktadır. Tamamen elektronik olan cihaz tarama yapılan alanda yüzeysel olarak gezdirilerek tarama yapılır. Örneğin evde fotoğraf çekmek nasıl zarar vermiyorsa bu cihazda aynı şekilde zarar vermeden çalışır. Fakat tespit edilen bölge olursa gerekli durumlarda bölgede geleneksel  inceleme yapılabilir.

Bina Röntgeni Nasıl Çekiliyor?

Testler ve uygulamalar binanın hasar durumuna ve oluşan hasarların niteliğine göre farklılık gösterebilir fakat temelde beton dayanıklılık testi için gerekli olan tüm test ve ölçümler deneyimli mühendis ve yetkili laboratuvar tarafından yapılmaktadır.

Copyright © 2020 - yasamkorumasistemleri.com
Yaşam Koruma Sistemleri