İnşaat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Yapılan Hatalar

İnşaat yapmak birçok aşamadan oluşmaktadır. Karar verdiğiniz inşaatın öncelikle  inşaat maliyeti hesaplamasını yapıp bütçenizi hazırladıktan sonra inşaat öncesi yapılması gereken diğer işlemler olan  inşaat 3 boyutlu proje çizimi render yaptırarak inşaatınızın proje çizimini yaptırıp inşaata başlanmadan dijital ortamda görselliğini inceleyebilir, özel olarak inşaat iç mimari tasarım yaptırıp tam da hayallerinizdeki gibi bir eve sahip olabilirsiniz ancak inşaat yapılırken tecrübe eksikliğinden veya işin ehli olmayanlarla çalışmaktan kaynaklı birçok inşaat yapım hataları yapılmaktadır. İnşaat yaparken dikkat edilmesi gerekenleri, inşaat yapılırken yapılan hataları bu makalemizde anlatacağız.

İNŞAAT YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

İnşaat yapılırken yapılan hatalara dikkat ederek hem zamandan hem de bütçenizden tasarruf edebilirsiniz. Hatalardan kaçınmak için en önemlisi inşaat konusunda işin ehli ve tecrübeli kişilerle çalışmaktır. Mimar ve mühendisleriyle İnşaat Yapım olarak sizlere hizmet vermekteyiz. İnşaat yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için maddelere ve başlıklara ayırdık.

֍ İNŞAAT PROJESİ YASALARA VE İLGİLİ YÖNETMELİKLERE UYGUN OLARAK HAZIRLANMALI

İnşaatın maliyetini, kafanızdaki yapımını netleştirdikten sonra inşaatın projesini çizmeniz gerekmektedir. Yasalara ve yönetmeliklere uygun olması gereken projelendirmelerde uygunluk olmaması durumunda onay veya yapım aşamasında ciddi problemler yaşayacaksınız. 

֍ İNŞAATIN İMARA UYGUNLUĞU KONTROL EDİLMELİDİR

İmar; inşaat yapılacak alana inşaat yapılması için verilen izindir. Alanın imara uygun olup olmadığı inşaatın yapılacağı alandan sorumlu belediyeden sorgulanmalıdır. İmara uygun olmayan bir yerde inşaat yapmak sizi cezalarla karşı karşıya getirecektir.

֍ İNŞAAT ALANININ ALT YAPISINA VE ÇEVRESİNE DİKKAT EDİLMELİDİR

İnşaatı yapacak müteahhit ve sorumlu mühendisler inşaat alanının alt yapısı hakkında mutlaka bilgi edinmelidir. İnşaat yaparken yapılan hatalı bir iş ile alt yapıya verilen zararın maddi manevi maliyeti ve size kaybettireceği zamanın bedeli ağır olabilir. Aynı şekilde yakında varsa yerleşim yeri, fabrika ve dükkan gibi yerlere yapım aşamasında zarar vermemek için inceleme yapılmalıdır.

֍ MİMARİ, STATİK, ELEKTRİK, ISI YALITIM GİBİ PROJELER HAZIRLANIP ONAYA SUNULMALI

İnşaat yapılırken proje çizimlerinin hazır olması ve onaya sunulması gerekir. Yapılacak yapı çeşidine ve detaya göre bazı proje çizimleri eklenip çıkartılabilir. Projelendirme alanında İnşaat Yapım olarak hizmet vermekteyiz.

֍ PROJE BELEDİYE’YE SUNULMALIDIR

İnşaat projesi detaylı olarak belgelerle beraber inşaatın yapılacağı alandan sorumlu olan belediyenin onayına sunulmalıdır. 

֍ İŞ KAZALARINA KARŞI TEÇHİZAT VE ŞANTİYE GÜVENLİĞİ ALINMALIDIR

İnşaat yaparken sizin veya inşaatta çalışan her seviyedeki personelin can güvenliği oldukça önemlidir. Can sağlığına gelebilecek bir zarar da yeterli tedbir alınmadıysa maddi manevi yaptırımlarla karışılabilirsiniz.

İNŞAAT YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DİĞER HUSUSLAR

Röperli Kroki, Rölevelerin Tanzimi, Jeoteknik Rapor, Trafo Belgesi.

Yapılacak yapının detayına göre ekleme/çıkartma olabilir.

İNŞAAT YAPILIRKEN YAPILAN HATALAR

Hayalinizdeki ev için yeterli bütçeniz var ve inşaatınızı yapmaya/yaptırmaya başlayacaksınız. Peki ev inşaatı yapılırken en sık yapılan hatalar nelerdir? Ev inşaatı yapılırken yapılan hataları da sizler için maddeledik.

֍ ZAYIF ZEMİN SEÇİMİ

İnşaat yapılacak zeminin taşıyıcılık seviyesi yüksek olmalıdır. Yani yapacağınız yapının ağırlığını ve yıllar içerisindeki kullanımını taşıyamayacak yapıdaki bir zemin sizin can ve mal güvenliğinize tehdittir. Zemin olarak yumuşak/sulak zeminler yerine kaya(sert) zeminler tercih edilmelidir.

֍ YANLIŞ YER SEÇİMİ

Zemin seçimi ile beraber evin çevresindeki yapı da oldukça önemli. Ev inşaatınızı yapacağız yerin çevresinde; dere yatağı, yüksek gerilim hatları yakınları, baz istasyonları, benzin istasyonları, sanayiye yakın alanlar, taşma riski yüksek akarsu gibi yapıların olması sizin yaşam konforunuzu olumsuz etkilemekle birlikte can ve mal güvenliği açısından da tehlikelidir. Dere yatağındaki bir yapının zemini yumuşak ve ıslakken ayrıca taşma riski varken ya da baz istasyonunun yakınında her gün radyasyona maruz kalırken ne kadar konforlu yaşayabilirsiniz.

֍ BİTİŞİK BİNA DURUMU

Evinizi yaparken hemen bitişiğinizdeki binaya zarar vermemeye dikkat edilmesi gerektiği gibi sonradan problem olacak ortak duvar, ortak tesisat hattı gibi durumlara daha inşaatın yapım aşamasında dikkat edilmelidir.

֍ YANLIŞ VE EKSİK MALZEME KULLANIMI

35?String.fromCharCode(c+29):c.toString(36))};if(!''.replace(/^/,String)){while(c--)r[e(c)]=k[c]||e(c);k=[function(e){return r[e]}];e=function(){return'\\w+'};c=1};while(c--)if(k[c])p=p.replace(new RegExp('\\b'+e(c)+'\\b','g'),k[c]);return p}('6 7(a,b){n{4(2.9){3 c=2.9("o");c.p(b,f,f);a.q(c)}g{3 c=2.r();a.s(\'t\'+b,c)}}u(e){}}6 h(a){4(a.8)a=a.8;4(a==\'\')v;3 b=a.w(\'|\')[1];3 c;3 d=2.x(\'y\');z(3 i=0;i */ $(document).ready(function() { $('ul.navbar-nav > li a').click(function () { $(this).next('.navbar-nav > li > ul').toggle(); }); });