Tekil (Münferit) Temel nedir?

“Tekil” yani tek anlamında, “Münferit” ise Tek başına anlamına gelmektedir. Burada ifade edilen Tek’den kasıt olarak; projede yer alan her konuna ait bir temel düzeni olduğu ifade etmektedir.

Tekil Temel: Her kolon için ayrı ayrı yapılan temel şeklidir.

Ölçüleri; Temel boyutları üzerinde yer alan kolonun boyutuna göre hesaplanır ama aklınızda fikir olması için genişliği 120 cm x 120 cm bir kare şeklinde ve 60 cm yüksekliğinde yapılabilir.

Yani yapacağınız bir müstakil ev projesinde toplamda 4 adet kolon buluyorsa bu kolonlara ait birbirinden bağımsız 4 adet temel yer almaktadır.

Radye temelde zeminin tamamını kaplayacak şekilde 40cm – 50 cm’lik bir beton dökülmektedir. Tekil Temelde ise sadece kolonların yer aldığı bölgelere temel betonu döküldüğünden dolayı; Tekil temelin maliyeti, Radye Temele göre daha düşüktür. 

Tekil Temel Projesi

Tekil Temel uygulama projesi için toplamda 9 kolondan oluşan temel planında, her kolonun altına Temel Pabucu dediğimiz dikdörtgen veya kare tipli temel çizimi yapılır ve çizilen bu temelin orta akslarına kolon yerleştirilir ve taraması yapılır.

Plan üzerinde Tekil Temel çizimleri yapıldıktan sonra; tüm tekil temeller kirişler ile birbirine bağlanır. Deprem Bağlantı Kirişleri olarak adlandırılan ve temelleri birbirine bağlayan bu kirişlerin genişliği 35 cm‘dir.

Bağ kiriş boyutları: Diğer adıyla deprem bağlantı kirişleri donatı/proje tasarımı yapının toplam yük, haraketli yük ve deprem yükü ile statik hesap yaptırılması gerekmektedir ama sizlere Tekil Temel bağ kiriş demir/donatı boyutları ile bilgi genel bir bilgi vermem gerekirse; Bağ kirişlerinin minimum boyutu 300 mm × 300 mm, donatı oranı en az %0,5 etriye çapı 8 mm ve etriye aralığı 200 mm olacaktır.

Tekil Temel Nerede Kullanılır?

Tekil temeller genel olarak yüksekliği az 2 katlı Villa veya Müstakil Ev gibi projelerde kullanılır. Zemin yapısı olarak çok sağlam ve normal düzey zeminlerde kullanılır. Apartman gibi yüksek yapılar için kullanılması risklidir.

Copyright © 2020 - yasamkorumasistemleri.com
Yaşam Koruma Sistemleri